Freestyle karate je kombinací bojového umění, bojového sportu a atraktivní show. Oproti jiným bojovým sportům je však naprosto nekontaktní a nenásilné. Stejně jako například gymnastika rozvíjí pohybové schopnosti jedince a klade důraz na estetickou stránku pohybu. Základy freestyle karate může aktivně cvičit prakticky každý, odměnou mu je radost z nově získaných pohybových dovedností. Výkony vrcholových sportovců jsou pak dechberoucí podívanou.
Svojí atraktivitou freestyle karate přitahuje zejména teenagery a mladé, aktivně žijící jedince.
Soutěžní podobou tohoto sportu jsou takzvané freestyle formy (sestavy) anebo tzv. extreme kick – soutěž v extrémních kopech.
Historie
Freestyle karate vzniklo v průběhu 80let minulého století na americkém kontinentě, který vévodí tomuto sportu po celou dobu jeho existence a i nyní je vždy o krok napřed před zbytkem světa.. Za jednoho z předních průkopníků tohoto moderního bojového sportu lze považovat Jeana Frenetta, který okořenil tradiční katy z Karate o hudbu a hlavně o efektní prvky, typu různých variací kopů či kopů ve výskoku. Přibližně až do konce 90tých let byl kladen velký důraz především na výběr samotné hudby, jež byla vybírána z různých filmů s bojovou tématikou, dále na preciznost daných technik (postojů, úderů, bloků a kopů) a to vše, aby bylo co nejlépe sladěno s hudbou. V těchto formách se více odrážela bojovnost, což bylo důsledkem toho, že tento sport dělali lidé, kteří měli základ již v nějakém bojovém umění. V té době byly převážně jen dvě kategorie a to Freestyle forms beze zbraně a Freestyle Forms se zbraní (kama, katana, bo, nunchaku) Od konce 90tých let se začalo Freestyle Karate ubírat novým směrem a sice tím, že se do sestav přidávalo stále více akrobatických prvků (salta s kopy, vrutované skoky atd.), začala se zkracovat délka sestav a naopak sestavy začaly být více dynamičtější. Sestavy začaly být mnohem větší show a i výběr hudby začal být jiný, převážně se používá Trance, Dance, RnB atd. na rozdíl od původních klasický hudeb z filmů s bojovou tématikou. Díky tomuto rychlému rozvoji již nestačily jen dvě kategorie a tak vznikly nové kategorie jako: Creative Forms, Musical Forms, Extreme Forms a to v provedení beze zbraně i se zbraní.
Kategorie a co se v nich hodnotí
Creative forms :
Základem Creative Forms jsou techniky tradičních stylů, jež mohou být obohaceny některými atraktivnějšími prvky, ovšem s následujícími omezeními: otočka o 360° ve výskoku může být použita v sestavě jen jednou (otočky na zemi bez omezení), zakázány jsou prvky, při kterých se vertikální osa těla otočí o více jak 90° (salta, hvězdy bez rukou např.), vrutované prvky a invertované triky.
Hodnotí se především čistota provedení (základní technika), celkové nasazení, rychlost, tvrdost, plynulost pohybu. Tato disciplína se cvičí bez doprovodné hudby.
Musical forms :
Základním kritériem Musical Forms je choreografie, tj. sladění pohybu s hudbou. Důležitými aspekty jsou samozřejmě i čistota provedení, celkové nasazení, obtížnost prvků a plynulost v jejich navazování, rychlost, tvrdost. Tato disciplína se cvičí vždy s hudbou.
Extreme forms :
Hlavním kritériem pro posuzování je celková obtížnost sestavy či vybraných prvků. Vítězí borec, který porotu zaujme extrémě těžkými či inovativními prvky (triky a kombinacemi), vhodně zakomponovanými do choreografie svojí sestavy. Dále jsou samozřejmě hodnoceny i čistota provedení, celkové nasazení, tvrdost, rychlost atd. Tato disciplína se dá cvičit na hudbu, ale i bez ní.
Závody ve světě a v České republice
Nejprestižnější turnaje v tomto sportu se pořádají na americkém kontinentě a to v různých hotelových komplexech, což působí velmi reprezentativním dojmem a celé je to pojato jako obrovská show. Vedle výše zmíněných kategorií je tu i další kategorie a sice polokontaktní kategorie, která se nazývá Point-Fighting (semi-contact) což je boj na body. Spoustu závodníků soutěží ve formách, tak i v Point-Fightingu zároveň. Mezi jedny z největší a zároveň nejprestižnějších závodů patří: US Open, Diamond Nationals, Charlie Lee Nationals, Battle of Atlanta, Capitol Classics. Všechny tyto turnaje zaštiťuje federace NASKA. Na evropském kontinentě je pouze jeden jediný takto velký a zároveň prestižní turnaj a to French Open na který se také sjíždí elita tohoto sportu. Jinak se samozřejmě pořádají Mistrovství Světa i Evropy a to v rámci Kickboxu, kde je začleněno také Freestyle Karate (stejně je tomu tak i v České republice).
K nejprestižnějším tuzemským turnajům patří Mistrovství České republiky a Czech Open. Celkem je za rok v ČR asi cca 7 turnajů plus také reprezentační výjezdy na MS a ME a jiné mezinárodní turnaje.